ULLA Puck Orange: En av de viktigste basegliderne i ULLA-sortimentet.
ULLA Puck er en glider i fast form som påføres skisålen ved hjelp av ull, enten med håndverktøy eller drill-rotor. Ingen smørejern, ingen farlige kjemikalier, ingen sikling. Bare en tynn mikrofilm av naturlig glider som arbeides inn i sålen og sitter der distansen ut.
Vi har vært skeptiske. Det er ærlig talt naturlig å stille spørsmål ved om en glider lagt på kaldt med ull kan holde over distanse. Men ULLA har med sine naturlige råvarer løst akkurat det problemet, og vi kan gå god for det etter inngående testing under norske forhold, på treninger og i renn.
Best for
- Temperatur: −6°C til +6°C
- Ny og finkornet snø på begge sider av frysepunktet
Hvorfor ULLA Puck Orange
Orange er en av de viktigste basegliderne i hele ULLA-sortimentet – og det er ikke uten grunn. Den dekker et bredt temperaturspenn på begge sider av frysepunktet, fungerer godt på ny og finkornet snø og har svært høy slitestyrke. Det er glideren du kan stole på når forholdene er vanskelige å lese, og den som mange erfarne løpere alltid har med i smøreboden.
Én puck på 5 gram holder til opptil 40 par ski. Det skal dannes en mikrofilm mot skiens struktur, ikke mer. Less is more er ikke bare et råd, det er nøkkelen til at produktet fungerer.
ULLA er tydelige på ambisjonsnivået: produktene skal holde World Cup og Ski Classics-distanser. Ikke nødvendigvis vinne den isolerte glidtesten på 50 meter, men levere raske, lettgåtte ski gjennom hele løpet. Det er også vår erfaring.
Påføring
Forutsetter at skien er renset med ULLA Cleaner/Conditioner.
- Hold pucken mot ullrotoren noen sekunder, eller fordel manuelt på ulldelen av håndverktøyet
- Arbeid produktet inn i skisålen med god tid og bra trykk – rotor på 1500–2000 omdr/min gir best resultat
- La avkjøles 1–2 minutter
- Noen kraftige drag med hestehårsbørsten for å jobbe glideren ned i strukturen
- Poler lett med ullen
- Racefinish: nylonrotor eller nylonbørste
NB: Den vanligste feilen er å legge for tykt. Du skal bruke svært lite – målet er en tynn mikrofilm, ikke et synlig lag.
Slitestyrke
ULLA Puck Orange er spesielt kjent for sin høye slitestyrke. Vi har testet dette på betydelige distanser og kan gå god for at gliden sitter gjennom hele løpet, forutsatt korrekt påføring og riktig produktvalg for forholdene.
Kombinasjoner
På løs og finkornet snø brukes puck alene, eller som topplag over en flytende glider. På harde og faste snøflater gir liquid alene raskest ski. Er det sukkersnø eller varierende forhold, legg liquid som grunnlag og puck på topp for finjustering og racefinish.