Med vennlig hilsen en gjeng nysgjerrige og skiglade testere, Hermund, Kjell, Tormod og Asgeir
15% velkomstrabatt på første ordre
Meld deg opp til nyhetsbrev →
Fri frakt over 1000,-*
Våre fraktvilkår →
Dette innlegget er rettet mot deg som skal smøre raske ski for konkurranser uten bruk av fluor. Sannsynligvis for yngre løpere omfattet av fluorforbudet. På Beitostølen har vi unike muligheter til å teste ski. Det utnytter vi godt. Det er få andre steder man har skisesong så lenge. Som skitestere er vi også heldige med at vi både har stabilt innlandsvær, og innslag av varmere, fuktigere vestlandsvær. Dette gjør våre testresultater relevante for mange.
Det er som sagt sist mye fokus på flytende glidere som legges på rett fra flaska, og enkelt og greit poleres etter noen minutter. Husk at for en 15 årig skiskytter som skal gå på grovkornet snø i 7,5 kilometer vil slitestyrke være en kritisk faktor. Vi har derfor for øyeblikket følgende metodikk som anbefalt:
På Sporten Beitostølen ønsker vi å teste på en mest mulig valid måte. Vi forsøker rett og slett å være mest mulig metodiske, systematiske og profesjonelle i vår testing. Det er nok synsing der ute, vi skal prøve å synse minst mulig, selv om glid og snø er i konstant endring. Det er de konstante faktorene vi kan optimalisere. Vi tester med en spesialprodusert testserie av kvalitetsski. Vi nullstiller de faktorer vi klarer i form av grunnarbeid, håndverk, strukturer, metode osv. Hermund, Kjell og Asgeir som tester ski er levende opptatt av ski, og alle tre må trygt kunne kalles skispesialister. Alle tre veier også det samme. En grei faktor også det i testing.
Så til rosinen i pølsa. Her skal du som smører konkurranse-ski få vårt forslag til ditt fluorfrie gliderutvalg. Vi er sikre på at her er det ting du vil savne, eller kanskje i andre enden synes er unødvendig. Vi sier ikke at du må ha alt dette. Det er allikevel et ganske sympatisk utvalg. Prisene på produktene er også stort sett sympatiske. I alle fall for deg som er vant til å smøre med fluor.
Alle produktene under har mer enn en gang vist at de kan være best på det aktuelle testføret. De har også vist stabilitet gjennom flere tester. Vi har andre produkter i test, også fra andre leverandører som er gode. Kanskje bedre enn disse til og med. Vi er bare ikke nok kjent med de ennå.
Fortsettelse følger, følg med:
Vi jobber videre med testing, også av produkter vi ikke har i sortimentet. Det er en omfattende jobb. Generelt sett vil vi råde deg som smører eller aktiv utøver til ikke å kjøpe for mange produkter. Da klarer man ikke å holde oversikten. Om du lener deg litt på oss, kan vi teste. Slik blir det mer tid i løypa, og mindre i smøreboden. Det syns de fleste er fint.
Stol på deg selv når det gjelder som mest. Du har vært smart å holde smørekofferten passe smal, og kan dine produkter og metoder.
PS! Vi har ikke nevnt struktur og slip. Dette er essensielt. Vår egen racingslip SB20R er en slip i absolutte toppdivisjon. En særdeles god basis for fluorfri toppytelse, Den vinnes det store konkurranser på..
Ønsker du konkrete råd, eller rett og slett en smøreprat er det kjempetrivelig! Kom innom i butikken, eller ta kontakt på mail eller telefon.
Lykke til med sesongen – følg med videre også, vi skal bruke mye tid på snø fremover!
Med vennlig hilsen en gjeng nysgjerrige og skiglade testere, Hermund, Kjell, Tormod og Asgeir